Ocena 8.43
Bookmark
Obserwowane przez 17 osób

Houseki no Kuni (TV)

Oglądaj odcinki Houseki no Kuni (TV) po polsku, Houseki no Kuni (TV) online pl, pobieraj Houseki no Kuni (TV) pl, anime Houseki no Kuni (TV) pl na AnimeDesu.pl
宝石の国
Status: Zakończone Studio: Rok produkcji: 2017 Czas trwania: 24 min. na ep. Sezon: Typ: TV Odcinki: 12 Dodane przez: Szef Dodano: Zaktualizowano:
Oglądaj Houseki no Kuni (TV) z polskimi napisami na AnimeDesu.pl. Możesz również poprosić o download Houseki no Kuni (TV) pl, oglądaj odcinki w różnych jakościach: 1080p 720P 480P 360P, Houseki no Kuni (TV) na AnimeDesu.pl

Opis Anime Houseki no Kuni (TV)

Człowiek jest osobą i przedmiotem. Człowiek nie może być zarówno osobą, jak i przedmiotem. To sprzeczność prowadząca do napięcia, którego staramy się ze wszech miar unikać. Natrętnego telemarketera lub nieprzyjemnego żebraka na ulicy traktujemy jak niewygodny komputerowy program, męczący nas powiadomieniami. Z kolei ciało zmarłego członka rodziny traktujemy z szacunkiem i troską, wręcz mówimy o nim jak o żywym człowieku. Takie zawężanie zakresu myślenia jest skuteczne, dopóki nie trafimy na koncept, którego nie możemy tak łatwo zaszufladkować. Co, gdyby człowieka można było skruszyć, rozbić na kawałki, dosłownie pogubić fragmenty, bądź też składać w całość i zyskiwać nowe elementy? Tego typu refleksja nad jednością ducha i materii jest nietypowa dla filozofii europejskiej, która historycznie zwykle silnie rozróżniała te aspekty bytu, jednak jest kluczowa dla buddyzmu. Osiągnięcie nirwany często porównuje się do śmierci, jednak nie w aspekcie negatywnym, a jako podkreślenie ustąpienia złudzeń dotyczących fałszywych dychotomii.

Bez takiego wstępu nie da się w pełni opisać Houseki no Kuni, które jest bogatym bufetem, po brzegi wypełnionym odniesieniami do buddyzmu. Dla Europejczyka idea walczenia z najeźdźcami z Księżyca („lunarianami”) może brzmieć żartobliwie, lecz Księżyc na Wschodzie jest traktowany jako symbol oświecenia, kiedy więc przybywają z niego na wpół materialni, jakby stworzeni z chmur przybysze, wyglądem nawiązujący do buddyjskich kapłanów, ma to zrozumiałe konotacje. Podobnie jasne jest, gdy jeden z nich rozpada się na sto osiem części, liczbę utożsamianą, szczególnie w Japonii, z ziemskimi pokusami. Cnoty i nauki z kolei łączone są z klejnotami i drogocennymi materiałami, którymi literalnie są bohaterowie. Niższej klasy kryształy, takie jak Fosfofilit, który jest protagonistą, kojarzone są z altruizmem, którego niewątpliwie mu nie brakuje. Złoto z kolei odpowiada pewności, natomiast agat i koral wiedzy, co ma istotne znaczenie dla jego dalszych losów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *